
Karrierváltás 30 felett, egy anyuka meglepő döntése
2025.05.13.A munka és magánélet egyensúlya nem csak időgazdálkodási kérdés

Sok coach vagy egyéb segítő szakember találkozik azzal a kihívással, amikor ügyfelének nehezen megy megtartani a munka és magánélet egyensúlyát. Különösen igaz ez családi vállalkozások esetében, ahol az identitás, a szerepek és a lojalitás finoman és sokszor ki nem mondott szálakon keresztül kapcsolódnak. Ilyenkor az egyensúly nem pusztán időbeosztási kérdés, hanem egy komplex rendszer működésének tünete.
Egy valós történet
Nemrég kapcsolati mediációra érkezett hozzám apa és fia. Az apa a 80-as években építette fel a családi vállalkozást, akkoriban ez rengeteg áldozattal járt. „Akkor értetek dolgoztam” – mondta a fiának, akinek viszont épp az apja jelenléte hiányzott legjobban.
A fiú most van abban a korban, hogy átvehetné a cég irányítását, de nem akarja. Nem motiválja. Nem érzi magáénak. Másfél éve dolgozunk együtt ezen mediációban. Az áttörés akkor jött, amikor az apa bocsánatot tudott kérni és kimondta: „Azt hittem, a munkával érted teszek jót. Ma már látom, hogy melletted kellett volna lennem.”
Ezután a fiú is elkezdte felismerni, hogy nem lehet örök dacban élni. Hogy nem menekülhet a végtelenségig, választania kell. Vagy átveszi az apja szerepét a cégben és megtölti saját tartalommal vagy elengedi végleg. Ma már ott tart, hogy fokozatosan veszi át a döntéseket. Motivált és elkötelezett.
Mit látunk szakemberként a munka és magánélet egyensúlyában?
Coachként vagy terapeutaként fontos, hogy ne csak a tünettel dolgozzunk. Az egyensúlyvesztés nem csak arról szól, hogy valaki túl sokat dolgozik. Gyakran lojalitási konfliktusok, meg nem élt gyermekkori igények és átvett családi minták irányítják a viselkedést.
A rendszerszemlélet itt kulcsfontosságú:
- Az egyensúly gyakran egy rejtett üzenet hordozója.
- Az ügyfél sokszor nem a saját életét éli, hanem valaki másét kompenzálja.
- A múltbeli hiányok (pl. szeretet, jelenlét) jelenbeli túlteljesítésként vagy elutasításként térnek vissza.
Ezért nem időmenedzsmenttel kezdjük a munka és magánélet egyensúlyát tisztázó munkát, hanem történetekkel, kérdésekkel. Kiderítjük, hogy milyen a munkához fűződő kapcsolat. Mit jelent a számára a család és ki volt jelen amikor gyerek volt.
Kérdések, amiket coachként feltehetsz ebben az esetben:
- Mikor érzed magad igazán otthon?
- Ha holnap reggel teljes szabadsággal ébrednél, hol lennél?
- Mi az a mondat, amit mindig is hallani akartál, de sosem kaptál meg?
A munka és magánélet egyensúlya nem statikus állapot
A munka és a magánélet nem külön világok. Olyanok, mint két szoba ugyanabban a házban. Ha az ajtók zárva vannak, nincs áramlás.
Mi coachként abban segíthetünk, hogy az ügyfél megtalálja a két szoba kulcsát, hogy ne a múlt parancsai szerint élje az életét, hanem a saját választásai alapján.
Ez az egyensúly! Nem az, hogy mindenből ugyanannyit kap, hanem hogy tudja hol van épp a helye és abban jól is érzi magát.
Így kezdj neki az önismeret fejlesztésnek
Az önismeret útján való elindulás egyik legjobb kezdőpontja a PersonalGuide teszt kitöltése. Bár minden ember saját maga legjobb szakértője, ugyanakkor ennek van egy hátulütője is. Nem vagyunk képesek kívülről magunkra nézni. Ebben segít a PersonalGuide teszt! Ez egy olyan eszköz, ami megmutatja a személyiségjegyeidet, a preferenciáidat, az erősségeidet és a fejlesztendő területeidet. Töltsd ki még ma és lépj rá az önismeret fejlesztés útjára!