Az extrovertált ember
2024.07.11.A mindfulness hatása mindennapi életünkre
2024.07.26.Az alkoholizmus sajnos a társadalmunk egyik legsúlyosabb problémái közé tartozik. Nagy hatással van nemcsak az egyénre, hanem a környezetére, beleértve a családját is. De vajon pontosan milyen hatással van ez az alkoholista szülők gyermekeire, és milyen hosszú távú következményekkel járhat az, ha valaki ilyen családi környezetben nő fel?
Az alkoholista családokban felnövő gyermekek számos kihívással néznek szembe. Ezek a gyermekek gyakran emocionális, fizikai és anyagi nehézségekkel küzdenek. Az alkoholizmus miatti instabil családi háttér negatívan befolyásolja a gyermekek érzelmi fejlődését, szociális készségeit és tanulmányi eredményeit .
A statisztikák szerint, ha egy gyermek egyik szülője alkoholista, 50% az esélye arra, hogy maga a gyermek is alkoholista lesz. Amennyiben mindkét szülő alkoholista, ez az esély 70%-ra növekszik . Ez az adat jól mutatja, milyen erős a szülői minta hatása, és milyen nagy a kockázat a következő generációk számára.
Az alkoholista szülők gyermekeit érő érzelmi, fizikai anyagi és szociális hatások
Az érzelmi, anyagi instabilitás és a biztonságérzet hiánya, amelyek a gyermekkorukat meghatározzák, számos negatív következménnyel járhatnak.
- Az alkoholista szülők gyermekei gyakran szenvednek alacsony önértékeléstől. Az alacsony önértékelés kialakulásában nagy szerepet játszik az a tény, hogy a gyermekek hajlamosak magukat hibáztatni szüleik viselkedése miatt. Gyakran hiszik, hogy ha ők jobbak lennének, szüleik nem innának. Az ilyen gondolatok mélyen gyökerező bizonytalanságot és értéktelenség érzését keltik bennük, ami tovább gyengíti önbizalmukat. Emiatt felnőttként a pályaválasztás és munkahelyi siker is negatívan befolyásolt lehet. Az önbizalomhiány miatt nem képesek rá, hogy teljes mértékben kibontakoztassák képességeiket és sikereket érjenek el. Gyakran küzdenek azzal, hogy megtalálják a helyüket a munkaerőpiacon, és hosszú távon is stabil karriert építsenek ki.
- A gyermekek gyakran nem kapják meg a számukra szükséges érzelmi támogatást a szüleiktől. Ennek következtében a gyermekek érzelmi deficitben szenvednek, mivel nem kapják meg azt a szeretetet, elfogadást és visszajelzést, ami szükséges lenne az egészséges érzelmi fejlődésükhöz. Az ilyen gyerekek felnőttként is nehezen tudják kezelni saját érzelmeiket és kapcsolataikat, mert nem volt előttük megfelelő minta.
- Az alkoholista szülők gyakori hangulatingadozásai és kiszámíthatatlan viselkedése miatt a gyermekek állandó stresszben élnek. Ez a folyamatos érzelmi hullámvasút komolyan befolyásolja a gyermekek képességét, hogy bizalmi kapcsolatokat alakítsanak ki és fenntartsanak felnőttkorukban.
- Gyakran szembesülnek egészségügyi problémákkal, amelyek közvetlenül vagy közvetve az otthoni környezetből erednek. Az ilyen családokban gyakoriak a balesetek és sérülések, mivel az alkohol hatása alatt álló szülők nem képesek megfelelően felügyelni és gondoskodni gyermekeikről. Emellett az állandó stressz és szorongás fizikai tünetekben is megnyilvánulhat, mint például fejfájás, gyomorproblémák és alvászavarok és ez káros hatással van a felnőttkori egészségre is.
- Az alkoholizmus gyakran anyagi bizonytalansághoz vezet a családokban. Az alkoholista szülők sok esetben elveszítik munkahelyüket, vagy képtelenek stabil jövedelmet biztosítani. Ennek következtében a család anyagi helyzete labilissá válik, ami a gyermekek életkörülményeit is jelentősen rontja. Emiatt sokszor nem jutnak hozzá megfelelő táplálékhoz, ruházathoz és oktatáshoz, ami hosszú távon is befolyásolja életkilátásaikat. Emellett gyakran szembesülnek lakhatási problémákkal is. Az anyagi nehézségek és az alkohol okozta káosz miatt sok család veszíti el otthonát, és kényszerül bizonytalan lakhatási körülmények közé. A gyakori költözések tovább növelik a gyermekek érzelmi és fizikai instabilitását.
- Gyakran alul teljesítenek az iskolában. Az otthoni támogatás hiánya miatt ezek a gyerekek kevésbé valószínű, hogy segítséget kapnak a házi feladatokhoz vagy az iskolai projektek elkészítéséhez. Emellett gyakran nem jutnak hozzá a megfelelő taneszközökhöz, könyvekhez, és egyéb oktatási forrásokhoz, amelyek szükségesek lennének a sikeres tanuláshoz.
- A szociális kapcsolatok terén is komoly problémákkal kell szembenézniük az alkoholista családban élő gyermekeknek. Az otthoni környezet instabilitása miatt ezek a gyermekek nehezebben alakítanak ki stabil baráti kapcsolatokat. Ezek a gyerekek gyakran visszahúzódóak, bizalmatlanok másokkal szemben, és nehezen nyílnak meg társaik előtt.
- Az alkoholista családban felnőtt gyermekek gyakran hordoznak magukban pszichés sebeket, amelyek felnőttkorban is megmaradnak. Ezek a sebek gyakran vezetnek szorongáshoz, depresszióhoz, alacsony önértékeléshez és más mentális egészségügyi problémákhoz. Ezek az emberek gyakran küzdenek a saját érzelmeik kezelésével, ami nehézségeket okozhat a mindennapi életükben és kapcsolataikban, nehezen alakítanak ki egészséges, stabil párkapcsolatokat.
Nem csak negatív hatása van a szülők alkoholizmusának!
Nekem van egy nézőpontom, ami szerint az, hogy valaki alkoholista szülők gyermekeként nőtt fel, akkor egészen biztos, hogy ez nem csak gyengeség, hanem erősség is! Fontos arról is beszélni, hogyha neked ilyen nehéz családi helyzeted volt gyermekként, akkor nem csak hátrányokat szenvedtél, hanem ennek, bármilyen furcsa, de előnyei is vannak.
Hogyha te alkoholista szülő gyermekeként nőttél fel, akkor több olyan tulajdonságod is kifejlődött, ami az átlag emberben nem szokott ilyen erősen jelen lenni.
- Valószínűleg az átlagnál sokkal rugalmasabb vagy. Egyszerűen hozzászoktál ahhoz, hogy semmi sem biztos, és mindig alkalmazkodnod kell. Ennek felnőttként nagy hasznát tudjuk venni.
- Az átlagnál sokkal nagyobb képességed van az emberek ismeretére. Hogyha nehéz gyermekkorod volt, és soha nem lehetett tudni, hogy mikor mi fog következni, mikor milyen édesapa vagy édesanya lép be a lakásba, akkor te arra lettél kondicionálva, hogy figyelj az emberek rezgéseire, reakcióira, hogy mikor van jó hangulata valakinek, mikor van rossz. Ez nagyon szomorú, ugyanakkor ebből az is következik hogy mire felnőttél, addigra ez képességgé változott. Nagy eséllyel sokkal jobban ismered az emberek reakcióit, már egy kis rezdülésből is látod, hogy mi fog történni, milyen típusú ember, kell-e tőle tartani vagy pedig nem. Felnőttként ki lehet aknázni ezt a lehetőséget.
- Ha a szüleid alkoholisták voltak, akkor az átlagnál kitartóbb és önállóbb is lehetsz. Ugyanis az a gyermek aki így nőtt fel, sokszor parentifikálódik, azaz olyan helyzetbe kerül, hogy felnőtt szerepeket kell ellátnia. Adott esetben sokkal korábban főzött, sokkal korábban bevásárolt, nem egy esetben ő volt a felelőse szülők érzelmi jólétéért. És ez arra alakította az ő felnőtt életét, hogy sokkal nagyobb érzékenységgel legyen jelen, sokkal nagyobb érzékenységgel legyen kitartása, ne adja fel. Sokszor ez a nagyobb kitartás nagyobb előre jutást is jelent.
- Az a gyermek, aki alkoholista szülők gyermekeként nő fel, valószínűleg az átlagnál nagyobb problémamegoldó képességgel rendelkezik, hiszen ezt már egészen pici gyerekként kellett alkalmaznia. Föl kellett ismerni a veszélyes helyzeteket, fel kellett ismernie azokat helyzeteket amik megoldják az éppen pillanatnyi problémákat. Ez a tulajdonság sokszor jól jön felnőttként egy váratlan helyzet esetén.
- Hogyha ilyen gyermekként nőttél fel, akkor elképzelhető, hogy az átlagnál sokkal magasabb empátiával rendelkezel, és hasonló helyzetekben sokkal nagyobb átéléssel tudod megérteni azt, hogyha egy gyermek ilyen helyzetben van. Ennek ugyan egy kockázata is van, eléggé nagy valószínűsége van annak, hogy felnőttként segítő szakmában helyezkedtél el, és úgynevezett segítő szindrómában szenvedsz, azaz mindenkit szeretnél megmenteni.
Van megoldás az alkoholista szülők felnőtt gyermekeinek!
Az alkoholista szülők gyermekei gyakran fizikai bántalmazást és érzelmi elhanyagolást szenvednek el. Az ilyen környezetben felnövő gyermekek sok esetben magukkal viszik ezeket a traumákat felnőttkorukba, ami számos mentális és érzelmi problémát okozhat számukra.
Szomorú, de az alkoholizmus hatása gyakran nem áll meg egy generációnál. Ez egy ördögi kör, amely generációkon keresztül is fennmaradhat, és folyamatosan újra termelheti a problémákat. Ezért fontos, hogy az alkoholista szülők gyermekei segítséget kérjenek traumáik feldolgozásához, viselkedési mintáik feloldásához.
Az alkoholizmus családi hatásainak kezelése komoly munkát igényel. Fontos a pszichológiai segítség. Az egyéni terápia, családterápia és csoportterápia egyaránt hatékony eszközök lehetnek. Ezek a terápiás formák segítenek feldolgozni a traumákat, és megtanítanak az egészséges érzelmi és viselkedési mintákra.
Ahhoz, hogy a terápia sikeres legyen, nagyon fontos a jó önismeret. Ehhez kitűnő eszköz a PersonalGuide teszt, ami által kimutathatóvá válik, ami benned van. Felismered és megérted saját működésed, reakcióid, valamint egy cselekvési tervet kapsz ahhoz, hogy az erőforrásaid felfedezve és azokra támaszkodva pozitív irányú változást indíts el az életedben! Egy biztos alap a terápia megkezdéséhez.