10 Önismereti kérdés, amit mindenkinek meg kellene válaszolni
2024.10.21.Párválasztás pszichológiája: Tudatos döntés vagy rejtett érzelmi programok irányítanak?
2024.11.05.Az elutasítás. Nemet mondott, most mi lesz?
Mindannyian ismerjük azt az érzést, amikor nemet mondanak nekünk. Lehet, hogy egy egyszerű kéréssel fordulunk valakihez, vagy valami fontos dolgot szeretnénk, de a válasz csak egy nem. Ez egy olyan helyzet, amit nehéz kezelni. Mindenkinek megvan a saját reakciója, de a leggyakoribb érzés a személyes sértettség.
Korábban már írtam a nemet mondás nehézségeiről, de most nézzük meg a másik oldalt. Hogyan éljük meg, amikor mi kapunk nemet, és mit kezdhetünk ezzel?
Mi történik velünk, amikor nemet kapunk? Hogyan reagálunk? Miért érzünk úgy, ahogy? És ami talán a legfontosabb, mit tehetünk azért, hogy jobban kezeljük ezeket a helyzeteket?
Elutasítás abban az esetben amikor a egy saját igényünkre kapunk nemet
Képzeld el, hogy van egy egyszerű vágyad vagy igényed, ami csak rólad szól. Például nagyon szeretnél reggelente futni járni, hogy kicsit feltöltődj, kikapcsolódj. Ez egy teljesen ártatlan, önálló tevékenység, amibe senki másnak nem kellene beleszólnia, mégis nemet kapsz rá. Mondjuk a párod azt mondja, hogy nem örül ennek, mert nem biztonságos egy nőnek kora reggel futni, ráadásul ő melletted szeretne ébredni és zavarja, hogy hajnalban elmész.
Ebben a helyzetben a nem, egyfajta korlátozást jelent. A párod azt szeretné, hogy az ő igényei érvényesüljenek, és ezzel megpróbálja gátolni azt, ami neked fontos. Lehet, hogy nem rosszindulatból teszi, egyszerűen csak azt szeretné, hogy több időt töltsetek együtt. De akkor is ott állsz egy döntés előtt: menj futni, vagy maradj otthon a béke kedvéért?
Az elméd ilyenkor mérlegelni kezd. Ha elmész futni, az feltölt energiával, viszont lehet, hogy a párod duzzogni fog és konfliktus alakulhat ki köztetek. Így bár nyernél energiát a futással, a visszatérő feszültség miatt sokkal többet veszíthetsz. Ezért az agyad azt mondhatja, jobb, ha inkább otthon maradok.
De ha újra és újra lemondasz a futásról, egy idő után elkezd gyűlni benned a frusztráció, ami hosszú távon nem tesz jót se neked, se a kapcsolatotoknak. Hiszen ha mindig csak azért mondasz le a saját vágyaidról, hogy elkerüld a konfliktust, előbb-utóbb azt érezheted, hogy háttérbe szorulsz, és ez hosszú távon mérgezheti a kapcsolatotokat.
Viszont ha az otthonmaradás azt eredményezi, hogy a pároddal való közös időtöltés tényleg feltölt energiával – például együtt vagytok, beszélgettek, nevetgéltek –, akkor megérheti lemondani a futásról. A lényeg az, hogy jól kell mérlegelni. Ha az igényeid elfojtása hosszú távon energiaveszteséggel jár, akkor azt is meg kell vizsgálni, miért mondasz le róluk. Egy kapcsolatban az egyensúly a kulcs.
Elutasítás abban az esetben, amikor a másik fél is kell a kérés teljesítéséhez
Most képzeld el azt a helyzetet, amikor valamihez szükséged van a másik félre, és ő nemet mond. Tegyük fel, hogy szeretnél egy közös hétvégi programot szervezni a pároddal, mondjuk elutaznátok valahova, ahol végre kikapcsolódhattok. Azonban a párod nemet mond az ötletedre, mert ő inkább otthon pihenne.
Ez a nem valójában kettős kihívás. Egyrészt csalódottságot érzel, mert amit szerettél volna, az nem fog megvalósulni. Másrészt, mivel a program csak akkor jöhetett volna létre, ha a párod is beleegyezik, most egy olyan helyzetben találod magad, ahol nincs más választásod mint elfogadni a nemet.
Ilyenkor az agyad gyorsan elkezd dolgozni. Hogyan lehetne elérni, hogy mégis megkapd, amit szeretnél? Például felvetheted, hogy menjetek el egy rövidebb kirándulásra, vagy csináljatok valami olyat, ami mindkettőtöknek megfelel. Azonban ha a párod továbbra is kitart a döntése mellett, akkor kénytelen leszel szembenézni azzal, hogy ez most nem fog megvalósulni.
A csalódottság és a feszültség ilyenkor természetes. Mivel ez egy közös program lett volna, és a másik fél beleegyezésére is szükség van, érthető, hogy a nemet egyfajta elutasításként éled meg. Az agyunk ilyenkor úgy érzékeli, hogy akadályoztatva vagyunk a vágyaink megvalósításában, és ez frusztrációt szül. Az ilyen helyzetekben a legfontosabb, hogy megértsük, miért mondott nemet a másik. Talán egyszerűen fáradt, vagy most nincs hangulata egy nagyobb programhoz, de ez nem jelenti azt, hogy a jövőben ne lenne nyitott hasonló ötletekre.
Ez a fajta nem tehát nem egy személyes visszautasítás, hanem inkább az ő pillanatnyi állapotáról szól. Ilyen helyzetekben a kulcs a kommunikáció és a kompromisszum. Lehet, hogy most nem valósul meg a közös utazás, de ha sikerül megtalálni az egyensúlyt a vágyaitok között, akkor később talán egy még jobb programot fogtok szervezni.
Az emberi elme működése az elutasítás után
Amikor elutasítanak minket, az elme azonnal elkezdi feldolgozni az elutasítást, és ez sokszor jóval bonyolultabb, mint egyszerűen elfogadni a tényt. Mi történik ilyenkor? Az agyunk azonnal felméri, hogy mit veszítettünk a nem által, és ez milyen hatással lesz ránk.
Az elme általában két fő irányba indul ilyenkor. Az egyik, hogy azonnal elkezd számolgatni: Mit nyerhettem volna, ha igen a válasz? Például ha szerettél volna moziba menni a pároddal de nemet kaptál, elkezdesz azon rágódni, hogy „Na tessék, ha most együtt mentünk volna, akkor jól éreztem volna magam, de így most itthon kell maradnom.” Ez a fajta gondolkodás könnyen frusztrációhoz vezethet, hiszen ilyenkor úgy érezzük, hogy megfosztottak valamitől, ami számunkra fontos volt.
A másik irány, amit az elme bejár, az önértékeléssel kapcsolatos. Az ember hajlamos arra, hogy egy nem válasz miatt magát kezdje el megkérdőjelezni. Azért mondott nemet, mert nem vagyok elég fontos neki? Lehet, hogy nem számítok annyit, mint korábban gondoltam? Ez a belső párbeszéd különösen veszélyes, mert egy egyszerű helyzetből, mint például egy elutasított mozi vagy más program, könnyen mélyebb önbizalom problémává növekedhet, ha túl sokat agyalunk rajta.
Az elme természetesen mindig próbál valamilyen magyarázatot találni az elutasításra. De fontos felismerni, hogy nem minden elutasítás rólad szól! Lehet, hogy a másik félnek egyszerűen nem volt kedve, fáradt volt, vagy más tervei voltak. Az ilyen helyzetekben érdemes elválasztani a tényt attól, amit az elme hozzátesz. Ne engedd, hogy a nem válasz elindítson egy negatív spirált, amiben magadat hibáztatod vagy megkérdőjelezed az értékedet.
A probléma lehetséges megoldásai
Amikor nemet kapunk, az első lépés mindig az, hogy kezeljük a helyzetet. Van egy igényünk, amit szerettünk volna kielégíteni, de a másik fél elutasította. Mihez kezdjünk ilyenkor?
Az egyik megoldás az, hogy lemondunk az igényünkről. De ezzel az a gond, hogy az emberi elme nem szereti a lemondást. Ha feladjuk, valamit elvárunk cserébe. Valamilyen más előnyt, ami kompenzálja az elvesztett igényt. Például, ha nem megyünk el moziba, akkor esetleg elvárjuk, hogy a párunk mással kárpótoljon minket, mondjuk egy közös vacsorával otthon. Ez az, ami segíthet feldolgozni a nemet, mert valamit cserébe kapunk, ami megnyugtatja az elmét.
De nem mindig akarunk lemondani az igényünkről. Ha például tényleg látni szeretnénk azt a filmet, akkor meg kell vizsgálnunk, hogyan tudjuk ezt a szükségletünket más módon kielégíteni. Ilyenkor jöhet szóba az, hogy keresünk egy másik megoldást, például egy barátot vagy családtagot, akivel elmehetünk moziba. Fontos megérteni, hogy ha a másik nemet mondott, akkor neki már nem szabad beleszólnia abba, hogyan oldjuk meg a helyzetet, hiszen volt lehetősége részt vennie benne, de nem azt választotta.
Egy másik megoldás lehet az is, hogy beszélgetünk a helyzetről. Miért mondott nemet a másik fél? Lehet, hogy kompromisszumra is van lehetőség. Például ha a mozi most nem jött össze, megbeszélhetjük, hogy később más programot szervezünk, ami mindkettőnk számára megfelelő. Mint mindig, az ilyen helyzetekben is a kommunikáció kulcsfontosságú, hiszen segít megérteni a másik nézőpontját, és együtt találhatunk olyan megoldást, amivel mindketten jól járunk.
A legfontosabb dolog ilyenkor az, hogy ne hagyjuk, hogy az elutasítás aláássa az önértékelésünket, és hogy a helyzetre rugalmasan, nyitottan reagáljunk.
Így kezdj neki az önismeret fejlesztésnek
Az önismeret útján való elindulás egyik legjobb kezdőpontja a PersonalGuide teszt kitöltése. Bár minden ember saját maga legjobb szakértője, ugyanakkor ennek van egy hátulütője is. Nem vagyunk képesek kívülről magunkra nézni. Ebben segít a PersonalGuide teszt! Ez egy olyan eszköz, ami megmutatja a személyiségjegyeidet, a preferenciáidat, az erősségeidet és a fejlesztendő területeidet. Töltsd ki még ma és lépj rá az önismeret fejlesztés útjára!